CARE har modtaget prisen 'Drum Major for Justice' for sit arbejde i Haiti. Prisen uddeles hvert år til ære for Martin Luther King.
På grund af CAREs indsats i Haiti har organisationen SCLC/WOMEN tildelt CARE årets 'Drum Major for Justice Award,' der uddeles til ære for den afdøde menneskerettighedsforkæmper Martin Luther King.
'Uden falsk beskedenhed kan jeg sige, at vores indsats har været et bevis på CARE teamets dynamik, beslutsomhed og gode ledelse. Der er dog stadig meget at gøre i Haiti, og vi skylder ofrene, at vi hverken tøver eller giver op,' siger Marie-Lissa Etienne, økonomichef i CARE Haiti, som modtog prisen på vegne af CARE.
Martin Luther King grundlagde borgerrettighedsorganisationen SCLC – Southern Christian Leadership Conference i 1957, som SCLC/WOMEN er søsterorganisation til. SCLC/WOMEN arbejder specielt for kvinders rettigheder, og tidligere modtagere af prisen er blandt andre Rosa Parks og Oprah Winfrey.
CAREs indsats i Haiti I januar 2010 blev Haiti ramt af et jordskælv, der dræbte flere hundrede tusinde mennesker og gjorde over en million hjemløse. CARE International har været i Haiti siden 1954 og var en af de første humanitære organisationer, som kom den haitianske befolkning til hjælp efter katastrofen. Siden har CARE hjulpet mere end 300.000 mennesker, og der er igangsat flere langsigtede genopbygnings- og udviklingsprojekter, som skal hjælpe den haitianske befolkning til at genetablere deres samfund.
Marie-Lissa Etienne mistede selv familiemedlemmer under jordskælvet, men satte alt ind på at hjælpe andre efter katastrofen og sørgede for en hurtig indsats fra CARE International.
Hun fortæller, at prisen opmuntrer hende til at fortsætte hjælpearbejdet.
'Vores team har arbejdet så hårdt siden jordskælvet og alle har været så dedikerede, men vi kan gøre det bedre endnu, og det vil vi,' siger Marie-Lissa Etienne.
CAREs projekter Udover det akutte nødhjælpsarbejde med at uddele mad og telte har CARE en række projekter i Haiti. Blandt andet arbejder CARE med et vand-projekt, som skal sikre indbyggerne rent drikkevand og hygiejniske bad- og toiletforhold. Der bliver også gravet afløb og brønde, så regnvandet ikke oversvømmer de sårbare teltlejre.
CARE har desuden igangsat et Cash for Work-projekt, hvor indbyggerne får løn for deres indsats med oprydningsarbejdet. På den måde bliver der udført vigtige opgaver som at rense kanalerne for affald og reparere veje.
Som en særlig indsats for de haitianske kvinder vil CARE oprette en række kvindecentre, der skal fungere som trygge tilflugts- og mødesteder for kvinder. Her kan de diskutere deres rettigheder uden mændenes indblanding og samtidig modtage undervisning i sundhed og familieplanlægning.

Marie-Lissa Etienne med 'Drum Major for Justice'-prisen. Foto: CARE
Læs mere om CAREs kvindecentre i Haiti
Læs artiklen 'Voldtægtsoffer kæmper for andre kvinders skyld'
|