FIND EN ARTIKEL

Bookmark and Share
Reportage: Høvding serverer morgenmad

Fredag den 10. september satte 20 frivillige for CARE Danmark vækkeuret tidligere end de plejer, og trodsede regnen, for at dele morgenbrød og aviser ud ved Frederiksberg Metrostation. Det skete som et led i kampagnen Verdens Bedste Nyheder.

 

Af Esben Larsen Mikkelsen


’GOD-MORGEN’, ’VÆR-SÅ-GOD’, ordene bliver sagt højt og er brudt op, så hver del høres som et selvstændigt ord. Høvding Kwaw Ampim Ababio fra Ghana er på besøg i Danmark, og har kun lært to danske ord. Så de bliver brugt flittigt, når han slynger endnu en avis og en morgenbolle mod folk på vej op fra metrostationen ved Frederiksbergcenteret.

 

Kwaw Ampim Ababio er tilknyttet PREVENT, som er CARE Danmarks hiv/aids-program i Ghana. Han er sammen med dronningemoder Adwoa Bema inviteret til Danmark af CARE, og skal mødes med Danida og en række andre bistandsorganisationer under sit besøg.

 

Men i dag har han og Adwoa Bema sat morgenen af til at dele morgenbrød og Verdens Bedste Nyheder ud til morgentrætte mennesker ved Frederiksberg Metrostation. Det samme har næsten 2000 frivillige for forskellige bistandsorganisationer. De står rundt i hele landet, og deler morgenbrød og aviser ud til folk, der er på vej på arbejde eller i skole.

 

hvding

Nana Kwaw Ampim Ababio deler morgenbrød og aviser ud i sin traditionelle ghanesiske dragt.

Foto: CARE

Opmærksomhedsmagneten

At dømme på de forbipasserendes udtryk, er det ikke en dårlig ide at sige ordene højt og tydeligt som Kwaw

 

Klokken er lidt over syv, mørket dominerer stadig, og det regner for lidt til, at folk har fundet regntøjet frem, men alligevel nok til at gøre tøjet vådt. De fleste går hurtigt og målrettet op ad metrostationens trapper, men så træder Kwawind foran dem - ’GOD-MORGEN’ - og rækker dem en morgenbolle.

 

’Det er nemt at få folks opmærksomhed. Folk tager i al fald brødet, og så må vi håbe, de også læser avisen,’ siger Kwaw, og bryder ud i grin.

 

’Jeg måtte jo komme tilbage’

En pige kommer trækkende med sin cykel, og går hen til Kwaw. Hun har været forbi tidligere, men sagde i første omgang nej tak til morgenbrødet og avisen.

 

’Jeg måtte jo komme tilbage. Du ser jo helt fantastisk ud i den gulddragt, og så deler du morgenmad ud,’ siger hun til Kwaw.

 

Kwawhar en traditionel ghanesisk dragt på. Den er sort med masse guld syet ind i den, og står i skærende kontrast til den grå septembermorgen. Han forstår ikke, hvad hun siger, men det gør ikke noget, for han forstår, at hun alligevel gerne vil have morgenbrød og en avis.

 

’She came back,’ udbryder han, og rækker armene i vejret, som i en stille jubel.

 

 

Svært at følge med

I den anden ende af metrostationen står Line Gamrath Rasmussen, som er informationsmedarbejder hos CARE Danmark. Det er hende, der står for CAREs morgenmadsuddeling. Sammen med tre andre frivillige står hun bøjet over en tom papkasse, der fungerer som bord, og pakker bollerne i små poser, som de forbipasserende får. Hun pakker så hurtigt, som hun kan, for det er svært at følge med.

 

’Det tager længere tid at pakke 1800 boller, end vi havde regnet med, og brødet bliver givet hurtigere væk, end vi kan nå at pakke det,’ siger Line Gamrath Rasmussen.

 

line

Line Gamrath Rasmussen og de to andre der pakkede morgenbrød i poser, havde travlt hele morgenen.

Foto: CARE

 

Færdig før tid

CARE har fået 1800 boller af Kohberg til at dele ud. Line Gamrath Rasmussen og de andre frivillige skal nå at pakke og dele morgenbrødet ud inden klokken ni.

 

På landsplan blev der i alt delt 115.000 stykker morgenbrød ud. Med morgenbrødet får de forbipasserende en avis, hvor de blandt andet kan læse, at over 90 procent af børnene i u-landene nu kommer i skole, og at det er 28 millioner flere børn end for bare ti år siden. Det er bare én af de Verdens Bedste Nyheder, folk kan læse om.

 

’Det er en stor succes, og vi løber tør for brød lang tid før ni, hvis vi bliver ved med at dele det ud så hurtigt. Det er dejligt, at folk stopper op og tager imod brødet og avisen med et smil, selvom det er så tidligt,’ siger Line. Hun mødte op på Frederiksberg Metrostation klokken lidt i seks for at tage imod brødet og gøre morgenmadsuddelingen klar.

 

 

CARE har spurgt to forbipasserende, om hvordan det var, at blive tilbudt morgenbrød og en avis.

 

Selma-Nielsen Blas-Zamora

Selma Nielsen:

’Det var dog pragtfuldt at få morgenmad og en avis med sig, og så af sådan en imponerende person. Det er fantastisk med så meget guld. Jeg har malere i huset og er blevet smidt ud, så nu vil jeg finde en bænk og nyde mit morgenbrød og avisen.’

Blas Zamora:

’Det er rigtig lækkert med morgenmad, det skulle ske noget oftere. Nu har jeg godt nok læst Urban, men nu tror jeg også, der er plads til den her (Verdens Bedste Nyhder red.)’

 

 

 Se flere billeder fra morgenmadsuddelingen

 

 Gå ind på Verdens Bedste Nyheders hjemmeside

 

 

 

Fakta:

 

Knap 70 danske udviklingsorganisationer gik på gaden for at delemorgenbrød og aviser ud fredag morgen mellem syv og ni.

 

Morgenmadsuddelingen skete som led i kampagnen Verdens Bedste Nyheder, som er tilknyttet FNs 2015 mål.

 

FNs 2015 mål er otte konkrete mål, som verdensamfundet i fællesskab skal nå i 2015.

 

Fra den 20. til den 22. september i år bliver der holdt et særligt FN topmøde, hvor 100 af verdens statschefer skal gøre status på målene.

 

Danmark skal lede topmødet, som bliver holdt i New York