| Fodboldfans skaffer rent vand til Niger |
|
Brøndby Support og 1001bet.com vil hjælpe fattige kvinder i Niger med at få bedre adgang til rent drikkevand. Derfor har de lanceret et helt nyt spil, CARE CUP, hvor alle pengene går til CAREs arbejde med at bygge brønde i et af verdens mindst udviklede lande.
Vand er en livsnødvendig ressource, men i Diffa-regionen i den østlige del af Niger er landskabet tørt og netværket af brønde sparsomt. Manglen på vand er så stor, at det har resulteret i væbnede kampe mellem stammer, som bekriger hinanden for at få adgang til den kostbare ressource.
Nu er www.1001bet.com og Brøndby Support gået sammen om at lancere et nyt spil, CARE CUP, som skal hjælpe de fattige nomadekvinder i Niger med at få bedre og sikrere adgang til drikkevand gennem projektet Fredens Brønde. CARE bygger nye brønde, der giver mange liter vand om dagen, og laver samtidig aftaler mellem brugerne, så der ikke opstår konflikt.
Engagement der batter Idéen til CARE CUP kommer fra Poul Erik Ellemand, som har startet 1001bet.com. Han har selv taget initiativet og kontaktet CARE. Den slags engagement bliver varmt modtaget i CARE. 'Det gør en kæmpe forskel, når mennesker henvender sig til os med idéer og fører dem ud i livet,' siger Sisan Bové, fundraisingchef i CARE Danmark og fortsætter: 'Det betyder, at flere mere mennesker får kendskab til CARE og allervigtigst, at vi får flere penge til at hjælpe verdens fattigste mennesker'.
Spillertrøjer på spil CARE CUP er et onlinespil, hvor man tipper fodboldresultater i den kommende sæson af Superligaen. I hver runde spiller man mod en modstander, og den, der får flest rigtige resultater, går videre til næste runde. Det koster 20 kroner at være med i CARE CUP.
Spillet bliver skudt i gang den 7. september og fortsætter hele sæsonen. De heldige vindere kan få fingre i de originale spillertrøjer, som Brøndby-spillerne har båret i den sidste sæson. Man kan også vinde den nye spillertrøje med autograf fra din favoritspiller og en udebanetur med Brøndby Support til en valgfri Superliga kamp.
Om CARE Danmark CARE Danmark har arbejdet med Fredens Brønde i Niger siden 2006. Gennem projektet hjælper CARE Danmark forskellige nomadegrupper i den østlige Diffa-region med at bygge moderne brønde, der kan give fem gange så meget vand i timen som traditionelle brønde. Ved at lave sociale kontrakter mellem brugergrupperne med regler for brug af brøndene, forhindrer man væbnede kampe og sikrer alle regelmæssig adgang til en ren vandkilde.
CARE Danmark er en del af CARE International, som er en af verdens største humanitære organisationer med programmer i 72 ulande. Der ydes årligt både langsigtet udviklingshjælp og nødhjælp til cirka 59 millioner mennesker.
Kontakt Kommunikationsmedarbejder i CARE Danmark Liv Helstrup Østergaard / 35 200 131 / Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. |