| Kun de heldige kommer i skole i Dadaab |
|
Under halvdelen af alle børn mellem 5 og 13 år i flygtningelejren Dadaab i det nordlige Kenya går i skole. Skolerne kan ikke følge med, siden antallet af nyankomne flygtninge er steget drastisk på grund af sultkatastrofen i det østlige Afrika.
Det lyder måske ikke som vigtigt at sørge for undervisning til flygtningebørn, når der mangler mad til over 11 millioner mennesker i det østlige Afrika. Men undervisning er tværtimod et vigtigt redskab til at holde børnene i flygtningelejrene væk fra problemer, ifølge CARE Internationals landedirektør i Kenya:
’Det burde ikke være en luksus at gå i skole, specielt ikke for børnene i Dadaab. Skolegang giver børnene en sikkerhed. Hvis børnene ikke har noget at lave i lejren, er de meget udsatte for vold og andre trusler.’
Lige nu bor der 114.000 børn mellem 5 og 13 år i Dadaab, og kun 38 procent af dem modtager undervisning.
100 elever i klasselokalerne
Flygtningestrømmen til Dadaab er steget med over 70.000 mennesker siden starten af 2011, og der bor nu 399.346 officielt registrerede flygtninge i Dadaab. Men skolerne i Dadaab har ikke lokaler og lærere nok til at undervise de 114.000 børn, som har brug for undervisning.
’Vi forsøger at give så mange børn som muligt undervisning,’ siger Musa Dadir, som er CARE Internationals undervisningskoordinator i Dadaab. ’Men når der sidder 100 børn i hver klasse, så bliver kvaliteten af undervisningen dårligere.’
En dreng i Illey skolen, Dagahaley lejren i Dadaab. Foto: 2011 Syara Kareb/CARE
CARE giver over 15.000 børn undervisning
CARE lnternational leder fem skoler i Dagahaley lejren, som er en af de tre lejre, der tilsammen udgør Dadaab. 15.100 børn modtager i øjeblikket undervisning på de fem skoler. Lærerne er selv flygtninge, som er blevet trænet til at undervise og har modtaget undervisningsmateriale. Mange af lærerne er vokset op i flygtningelejren og har modtaget undervisning der.
Børnene lærer at læse og skrive, samtidig med at de bliver undervist i deres rettigheder, hygiejne og om andre relevante forhold i flygtningelejrene.
Om CARE
CARE International leverer nødhjælp og langsigtet hjælp til Somalia, Etiopien og Kenya og har allerede hjulpet mere end en million mennesker i de tre lande. I Dadaab er CARE International den største distributør af mad, vand og undervisning. CARE International har arbejdet med udviklingsprojekter i mere end 65 år og er i dag en af verdens største humanitære organisationer. I 2010 styrkede CAREs arbejde 82 millioner mennesker i 87 lande.
CARE Danmark arbejder ikke med nødhjælp. CARE Danmarks ekspertise er det forebyggende, langsigtede arbejde. Mange projekter er målrettet kampen mod tørke og fødevaremangel på tværs af det afrikanske kontinent, herunder i Kenya. På den måde forebygger CARE Danmark kommende sultkatastrofer. For hver krone vi investerer i at forebygge en klimakatastrofe, sparer vi syv kroner i nødhjælp.
Kontakt
I Nairobi: Pressemedarbejder Sandra Bulling /+254 705 300 675 (mobiltelefon)/ Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
I Dadaab: Pressemedarbejder Sabine Wilke /+254 729 939 032 (mobiltelefon) / Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.
I Danmark: Kommunikationsmedarbejder Liv Helstrup Østergaard / 35 200 131 / Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. |
