| Konkrete sager om korruptionsmistanke |
|
Ghana – svindel med bilag for 1.370 kroner
Efter indstilling fra udvalget er medarbejderen blevet fyret for misbrug af projektmidler og forfalskning af hotelbilag. Medarbejderen har tilbagebetalt de penge, der er svindlet for.
Samarbejdet med CARE International i Ghana fortsætter, og CARE i Ghana har taget skridt til at reorganisere projektkontoret i Tamale for at undgå lignende sager i fremtiden.
Danida er orienteret om sagen, der betragtes som afsluttet. Uganda – misbrug af 24.000 kroner
Danida er orienteret om sagen.
Ghana – lav administrativ kapacitet hos partner frem for svindel
En forsinket implementering af projektaktiviteter hos en lokal partner under GIRAF-projektet samt gennemgang af deres regnskaber førte i marts 2010 til mistanke om korruption. CARE igangsatte en større undersøgelse af partnerens aktivitetsplaner samt dens håndtering af projektmidlerne.
Undersøgelsen viste, at det var problemer med at udarbejde korrekt rapportering i partnerens finansafdeling, der var hovedårsag til problemet. CARE har i dialog med partneren udfærdiget en handlingsplan, som skal rette op på situationen. Et vigtigt element i denne er, at CARE Ghana vil yde løbende støtte til partnerens finansafdeling gennem hyppige besøg og træning af de ansatte.
Det er ligeledes besluttet, at partneren tilbagebetaler de 28.682 kroner, som der ikke kan redegøres for. CAREs interne revisor udfører en finansiel risiko- og kapacitetsvurdering af partneren og udfærdiger en handlingsplan, der skal løse problemerne med den lave eller manglende kapacitet. Det er ligeledes besluttet, at partneren øjeblikkeligt ansætter en kompetent regnskabsmedarbejder, og at CARE støtter partneren ved udgangen af hver måned med at afstemme regnskaberne.
Donorerne (EU med 75 procent af midlerne og DANIDA med 15 procent) er underrettet.
Niger - mistanker om svindel var ubegrundet
Efter i foråret 2009 at have konstateret, at der var udokumenterede udgifter i CAREs PROGRES-program i Niger, underrettede CARE Danmark straks Danida.
I første omgang var det kompliceret at få klarlagt forløbet omkring håndteringen af projektets midler for de eksterne revisorer. Men efter grundige undersøgelser, hvor CARE Danmarks egen controller har været involveret, viste mistanken sig at være ubegrundet. Det krævede en omfattende gennemgang af CARE Nigers regnskaber for projektet, men resulterede i at såvel CARE Danmark som de eksterne revisorer godkendte regnskaberne. Tilbage står et beløb svarende til cirka 5.000 kroner, som ikke kan redegøres for, og som CARE derfor dækker selv.
Mozambique - svindel for 24.000 kroner
Forfalskede regninger, manglende dokumentation og privat brug af betroede midler er nogle af de kedelige fund CAREs interne revisorer gjorde i regnskaberne hos tre af CAREs lokale partnere i Mozambique i efteråret 2008.
Samlet er der forsvundet omkring 23.400 danske kroner, og alle involverede partnere har indrømmet, at pengene er blevet stukket i de forkerte lommer.
CARE Danmark har afbrudt samarbejdet med alle tre partnere og erstattet dem med nye partnere. Samtidig er der blevet strammet op på CARE Mozambiques kontrol med forskud til partnere. Danida har erklæret sig tilfreds med CAREs redegørelse om sagen, der blev afsluttet i foråret 2009.
Tabet er dækket af CARE Danmark og CARE Mozambique i fællesskab.
Nepal - rod i regnskaberne
CARE Danmarks løbende kontrol af lokale partneres regnskaber førte i efteråret 2008 til mistanke om svindel i Nepal. Partnernes regnskaber blev derefter gennemgået af eksterne revisorer. Det er op til dem at vurdere, hvorvidt der er tale om korruption og svindel, eller om det er rod og inkompetence, der er skyld i uregelmæssighederne.
Efter gennemgangen og flere møder med partnerne vurderede revisorerne, at den manglende dokumentation af udgifter og andre fejl skyldtes sjusk og ikke svindel. Revisorerne vurderede, at en stor del af fejlene bunder i partnernes oplæring i rapportering og regnskabsførelse. Derfor startede CARE i slutningen af 2008 træning af regnskabsmedarbejderne hos de forskellige partnere. Desuden har CARE Nepal ansat to nye medarbejdere i den finansielle stab på kontoret. Den ene person er ansat til udelukkende at følge partnerne tæt og holde øje med gennemførelsen projekterne.
|
