CARE Danmarks sekretariat

CARE Danmarks sekretariat

CARE Danmarks sekretariat ligger i København og holder åbent mandag til fredag klokken 9.00-15.00.

Du er også velkommen til at kontakte medlemsservice på medlemsservice@care.dk eller på tlf. 35 200 100. Telefonen er åben mandag til torsdag fra kl. 9.00-15.30 og fredag fra kl. 9.00-15.00.

CARE Danmark har cirka 25 fuldtidsansatte på sekretariatet i København og en række udstationerede medarbejdere.
Alt øvrigt arbejde udføres af lokalt ansatte i CAREs programlande. Det sikrer en bedre, mere bæredygtig og billigere drift.

CARE Danmark består af fire afdelinger:

Administrationsafdelingen: Overvåger og håndterer pengestrømmene ude og hjemme.
Fundraisingafdelingen: Indsamler penge fra private, virksomheder og fonde.
Kommunikationsafdelingen: Står for kommunikation med bidragydere og presse.
Programafdelingen: Administrerer, koordinerer og rådgiver projekterne i ulandene.

Generalsekretariatet

Rasmus Stuhr Jakobsen

Generalsekretær, CEO

rjakobsen@care.dk

Stine Hedekær Christensen

Ledelseskoordinator

shchristensen@care.dk

Administration

Frank Lausten

Frank Lausten

Administrationschef, CFO

flausten@care.dk

Anne Marie Kjølhede

Programkoordinator Finans

amkjolhede@care.dk

Gert Schou

Regnskabsansvarlig

gschou@care.dk

Maria Møller

Regnskabsassistent

mmoeller@care.dk

Benjamin Irani

IT Manager og systemudvikler

birani@care.dk

Thomas Ansbjerg

IT-medarbejder

tansbjerg@care.dk

Ninette June Skovager

Receptionist

nskovager@care.dk

Maj-Britt Caspersen

Service og administrativ medarbejder

mcaspersen@care.dk

Pia Frederiksen

HR

pfrederiksen@care.dk

Innovation og Partnerskaber

Mads Pedersen

Medieredaktør

mpedersen@care.dk

Ida Maria Just

Pressekonsulent

ijust@care.dk

Sisan Bové

Community Manager

sbove@care.dk

Mette Klejnstrup Kaa

CRM Manager

mkaa@care.dk

Anne Nilsson

Fundraiser

anilsson@care.dk

Program

Lisbeth Møller

Programchef, COO

lmoller@care.dk

Line Gamrath Rasmussen

Programkoordinator Niger

lgrasmussen@care.dk

Morten Fauerby Thomsen

Programkoordinator for Partnerskaber og Østafrika

mthomsen@care.dk

Rolf Hernø

Programkoordinator Klima, Mozambique og ALP

rhernoe@care.dk

John Nordbo

Klima advocacy

jnordbo@care.dk

Sarah Kristine Johansen

Politisk koordinator

skjohansen@care.dk

Flemming Gjedde-Nielsen

programkoordinator Asien

fnielsen@care.dk

Marie Ildvedsen

Koordinator for Ghana, Mozambique, Innovation og Køn

mildvedsen@care.dk

Peter With

Programkoordinator Southern Voices

pwith@care.dk

Trésor Kankindi

Program assistent

tkankindi@care.dk

Anne Højmark

Programkoordinator Mali

ahoejmark@care.dk

Ulrik Oksbjerg

Studentermedhjælper

uoksbjerg@care.dk