CARE Danmarks sekretariat

CARE Danmarks sekretariat

CARE Danmarks sekretariat ligger i København og holder åbent mandag til torsdag klokken 8.30-16.00 og fredag klokken 8.30-15.30.
Du er også velkommen til at kontakte os i medlemsservice på tlf. 35 200 100 eller medlemsservice@care.dk.

CARE Danmark har cirka 25 fuldtidsansatte på sekretariatet i København og en række udstationerede medarbejdere.
Alt øvrigt arbejde udføres af lokalt ansatte i CAREs programlande. Det sikrer en bedre, mere bæredygtig og billigere drift.

CARE Danmark består af fire afdelinger:

Administrationsafdelingen: Overvåger og håndterer pengestrømmene ude og hjemme.
Fundraisingafdelingen: Indsamler penge fra private, virksomheder og fonde.
Kommunikationsafdelingen: Står for kommunikation med bidragydere og presse.
Programafdelingen: Administrerer, koordinerer og rådgiver projekterne i ulandene.

Generalsekretariatet

Rasmus Stuhr Jakobsen

Generalsekretær, CEO

rjakobsen@care.dk

Administration

Frank  Lausten

Frank Lausten

Administrationschef, CFO

flausten@care.dk

Anne Marie Kjølhede

Programkoordinator Finans

amkjolhede@care.dk

Gert Schou

Regnskabsansvarlig

gschou@care.dk

Maria Møller

Regnskabsassistent

mmoeller@care.dk

Benjamin Irani

IT-ansvarlig og systemudvikler

birani@care.dk

Thomas Ansbjerg

IT-medarbejder

tansbjerg@care.dk

Ninette June Skovager

Receptionist

nskovager@care.dk

Tine Hartung

Servicemedarbejder

thartung@care.dk

Maj-Britt Caspersen

Service og administrativ medarbejder

mcaspersen@care.dk

Pia Frederiksen

HR

pfrederiksen@care.dk

Kommunikation

Hans Beck Gregersen

Kommunikationschef

hgregersen@care.dk

Mads Pedersen

Medieredaktør

mpedersen@care.dk

Ida Maria Just

Pressemedarbejder

ijust@care.dk

Sutikamon Højrup (Youi)

Visuel designer

shoejrup@care.dk

Liv Helstrup Østergaard

Kommunikations-
medarbejder

loestergaard@care.dk

Fundraising

Sisan Bové

Fundraisingchef

sbove@care.dk

Mette Klejnstrup Kaa

CRM Manager

mkaa@care.dk

Anne Nilsson

Fundraiser

anilsson@care.dk

Ann Langwadt

F2F koordinator

alangwadt@care.dk

Camilla Dam Svendsen

Studentermedhjælper

csvendsen@care.dk

Program

Lisbeth Møller

Programchef, COO

lmoller@care.dk

Line Gamrath Rasmussen

Programkoordinator Niger (barsel)

lgrasmussen@care.dk

Morten Fauerby Thomsen

Programkoordinator for Partnerskaber og Østafrika

mthomsen@care.dk

Rolf Hernø

Programkoordinator Mozambique og ALP

rhernoe@care.dk

Sarah Kristine Johansen

Politisk koordinator

skjohansen@care.dk

Flemming Gjedde-Nielsen

programkoordinator Asien

fnielsen@care.dk

Marie Ildvedsen

Programudvikling og M&E koordinator

mildvedsen@care.dk

Maria Ploug Petersen

Programudvikling og M&E koordinator

mploug@care.dk

Peter With

Programkoordinator Southern Voices

pwith@care.dk

Trésor Kankindi

Program assistent (barsel)

tkankindi@care.dk

Ulrik Oksbjerg

Studentermedhjælper

uoksbjerg@care.dk

Anne Højmark

Programkoordinator Niger

ahoejmark@care.dk